Ofiary systemu. [KOMENTARZ]

W dość kontrowersyjnych okolicznościach odpadliśmy z turnieju „Kershaw 30 Years Junior Cup”, który, aby podnieść nieco rangę, nazywaliśmy roboczo Cambridgeshire Champions League. Zapraszamy na podsumowanie naszych poczynań. Tłumaczymy również ze szczegółami na czym polega problematyka zakończenia naszego udziału w rozgrywkach.

Tak jak przed każdym występem pucharowym ostrzyliśmy sobie zęby, że w gablocie prezesa, obok centymetrowych warstw kurzu, stanie w końcu jakieś trofeum. Rozgrywki zaczęliśmy w sposób klasyczny dla reprezentacji Polski na dużych imprezach. Mecz otwarcia? W czapę! A jakże. Nie pomógł nawet atut własnego boiska. Wówczas, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak brzemienna w skutkach będzie bramka, którą straciliśmy w końcowych fragmentach spotkania inauguracyjnego z West Row.

THE EAGLE FC – WEST ROW 1:2 (0:0)
Bramki: Sławomir Pękała – Karl Jackson, Thomas Sheenan.


Do kolejnego spotkania, z teoretycznie najsilniejszym rywalem w całej stawce, przystępowaliśmy z przysłowiowym nożem na gardle. Presja plątała nieco nogi, ale koniec końców, udało się osiągnąć korzystny wynik i pozostać w grze o fazę play-off.

BARTON MILLS – THE EAGLE FC 2:3 (1:2)
Bramki: not known – Sławomir Pękała x2, Dawid Wojtowicz


Uskrzydleni triumfem z trudnym rywalem, na jego terenie, kolejne dwa spotkania zagraliśmy koncertowo i mogliśmy realnie myśleć o fazie pucharowej, a tym samym o końcowym triumfie w Lidze Mistrzów! O, my naiwniaki!

SOHAM TOWN RANGERS „A” – THE EAGLE FC 1:6 (0:5)
Bramki: Jacob Davison – Filipe Silva x3, Sławomir Pękała x2, Filip Tasior

THE EAGLE FC – WICKEN ATHLETICS 5:1 (3:0)
Bramki: Filip Tasior x2, Filipe Silva, Sławomir Pękała – Harry Thomson


O końcowej kolejności w grupie miało zadecydować spotkanie West Row – Barton Mills. Goście, niezwykle honorowo, bez wychodzenia na boisko, walkowerem, podarowali gospodarzom trzy punkty, a tym samym pierwsze miejsce w grupie i bezpośredni awans. Życie. Biednemu wiatr oczy. Aż chce się przytoczyć legendarnego mema.

Pozostało nam drugie miejsce w tabeli i nadzieja. Nadzieja, że zagramy dalej, bo sześć najlepszych ekip z drugich miejsc również było premiowanych awansem.
Wówczas, cała na biało, wkroczyła wyrocznia – Cambridgeshire FA. Pomysł? Średnia punktów na mecz. I nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że trzy grupy z dziesięciu były pięciozespołowe. Reszta liczyła sześć drużyn. Przy założeniu, że drużyna z drugiego miejsca poniosła tylko 1 porażkę w całej kampanii to kalkulacja jest prosta:

Dla drużyn z grup sześciozespołowych: 4-0-1. 12 punktów w 5 meczach.
Średnia: 2,4

Dla drużyn z grup pięciozespołowych: 3-0-1. 9 punktów w 4 meczach.
Średnia: 2,25

Sprawiedliwe? Nie do końca. Przecież gdybyśmy wylądowali w grupie z sześcioma zespołami, niewykluczone, że wygralibyśmy ostatni mecz i osiągnelibyśmy bilans 4-0-1.

Według wytycznych FA tabela drużyn z drugich miejsc prezentowała się następująco:
1. Girton United First / 4-1-0 / GD: +12 / Ratio: 2.60
2. Hartford Rangers / 4-0-1 / GD +10 / Ratio: 2.40
Witchford 96 Reserves / 4-0-1 / GD: +10 / Ratio: 2.40
4. Cherry Hinton A team / 4-0-1 / GD: +6 / Ratio: 2.40
5. Thaxted Rangers Reserves / 4-0-1 / GD: +4 / Ratio: 2.40
6. Fen Tigers Engineers / 4-0-1 / GD: +2 / Ratio: 2.40
——————————————————————————————————————
7. The Eagle FC / 3-0-1 / GD: +9 / Ratio: 2.25 (*)
8. Houghton & Wyton Reserves / 3-0-1 / GD: +6 / Ratio: 2.25 (*)
9. Great Chesterford / 2-2-0 / GD +7 / Ratio: 2.00 (*)
10. Haverhill Town Blue / 3-1-1 / GD: +2 / Ratio: 2.00

Jak łatwo zauważyć, byliśmy pierwszą ekipą pod przysłowiową „kreską”. Warto w tej sytuacji również dodać, że żadna z drużyn, która w grupie pięciozespołowej zajęła drugie miejsce, nie zdołała zakwalifikować się dalszej fazy, mimo tylko jednej porażki! (patrz drużyny oznaczone *).


Aby nie deprecjonować drużyn z grup pięciozespołowych, wystarczyło w tej sytuacji zastosować system doskonale znany m.in. z eliminacji do Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy. Mianowicie, dla drużyn z grup sześciozespołowych, które na koniec rywalizacji zajęły drugie miejsce, odliczany jest wynik osiągnięty z najsłabszą drużyną w danej grupie. Wówczas, o końcowej klasyfikacji rzeczywiście decyduje bilans osiągnięty w tej samej liczbie gier, a nie średnia punktów, która jawnie dyskryminowała drużyny z mniejszą ilością rozegranych spotkań. W takiej sytuacji zestawienie drużyn z drugich miejsc wyglądałby następująco:
1. The Eagle FC / 3-0-1 / GD: +9 / Punkty: 9
2. Girton United First / 3-0-1 / GD: +7 / Punkty: 9
3. Houghton & Wyton Reserves / 3-0-1 / GD: +6 / Punkty: 9
4. Witchford 96 Reserves / 3-0-1 / GD: + 4 / Punkty: 9
5. Cherry Hinton A team / 3-0-1 / GD: + 4 / Punkty: 9
6. Fen Tigers Engineers / 3-0-1 / GD: +2 / Punkty: 9
———————————————————————————————————————
7. Thaxted Rangers Reserves / 3-0-1 / GD: +1 / Punkty:9
8. Hartford Rangers / 3-0-1 / GD: +1 / Punkty: 9
9. Great Chesterford / 2-2-0 / GD +7 / Punkty: 8
10. Haverhill Town Blue / 2-1-1 / GD: +2 / Punkty: 8

Wnioski pozostawiamy Wam. Od razu uprzedzamy, że ta analiza absolutnie nie jest formą użalania się nad własnym losem, tylko próbą zwrócenia uwagi na błędy systemu.
W swojej dziesięcioletniej historii przeżyliśmy już wiele tego typu momentów, które za każdym razem staraliśmy się wykorzystać, jako nawóz pod lepsze wyniki w kolejnych kampaniach. W myśl zasady „co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Rozgrywany na raty sezon 2020/2021 już się dla nas zakończył. Skupiamy się na kolejnych rozgrywkach. Mamy nadzieję, że kampanię 2021/2022 uda się rozegrać już bez żadnych (covidowych) komplikacji. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim kibicom, którzy nas wspierają! Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, bo wkrótce rozpoczniemy szeroko zakrojoną akcję uświetniającą dekadę istnienia The Eagle FC. Dużo się będzie działo, wiele niespodzianek, jeszcze więcej emocji! A jak mawia, jeden z najbardziej doświadczonych zawodników drużyny: „następny sezon będzie nasz!”. BĄDŹCIE Z NAMI!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: